چرا کسی نمی‌خواند؟

چرا کسی نمی‌خواند؟

آنچه می‌خوانید، سرمقاله شماره اول نشریه فرهنگی – اجتماعی «نویسا» است. این نشریه به عنوان بخشی از پروژه «Write Club» در دانشگاه علامه طباطبایی منتشر می‌شود.

انتشار یک نشریه دانشجویی جدید در دانشگاه علامه طباطبایی خبر خاص و تازه‌ای نیست و هر هفته تعداد زیادی نشریه‌ در دانشگاه منتشر می‌شود. جدا از نشریات مستقل، بیشتر کانون‌ها و انجمن‌ها نیز نشریه خود را دارند اما برخورد خوانندگان با این نشریات چگونه است؟ بسیاری، نشریه را نگرفته رها می‌کنند. خواننده‌ای که بخواهد تمام نشریه را بخواند، کم است چون خواندنی‌ها کم است. علاوه بر این در میان تعداد زیادی نشریه که در دانشگاه فعال هستند، با اغماض می‌توان تنها چند نشریه مخاطب‌دار و نه پرمخاطب برشمرد.
در این میان نمی‌توانیم تمام تقصیرها را بر گردن دانشجو بیندازیم و بگوییم چون سرانه مطالعه پایین است، خواننده نداریم. اگرچه این بخشی از مسئله است اما اگر از بعدی دیگر نگاه کنیم خواننده حق دارد از کنار نشریه دانشجویی به راحتی بگذرد؛ چراکه حتی اصول اولیه روزنامه‌نگاری، نگارشی، ویراستاری، صفحه‌آرایی و… در این نشریات رعایت نمی‌شود.
در اینکه همه ما دانشجو هستیم هیچ شکی نیست اما وقتی نشریه‌ای چهار صفحه‌ای با متن‌های طولانی و حوصله‌سربر و پر از غلط منتشر می‌شود، نمی‌توان آن را با «دانشجویی بودن» توجیه کرد.
حالا ما در نشریه فرهنگی – اجتماعی «نویسا»، تلاش می‌کنیم تا با پیاده‌سازی اصول حرفه‌ای، نشریه‌ای در خور دانشکده علوم ارتباطات و دانشگاه علامه طباطبایی ارائه کنیم؛ نشریه‌ای که حداقل اصول اولیه روزنامه‌نگاری در آن رعایت شده باشد و بتواند دانشجو را به خود جذب کند. نشریه‌ای که دغدغه‌ داشته باشد و خواننده از آن چیزی به دست آورد. یقینا این نشریه نیز بدون اشکال نخواهد بود اما سعی خواهیم کرد این اشکال‌ها را به حداقل برسانیم و اثری استاندارد را عرضه کنیم.
پشت هر نشریه‌ای، تحریریه‌ای وجود دارد که با تمام توان خود برای طرح دغدغه‌اش فعالیت می‌کند. تحریریه «نویسا» پیش از این در سایت Write Club فعالیتش را آغاز کرده بود و اینک در پله‌ای بالاتر، این فعالیت‌ را در نشریه دانشجویی «نویسا» پی می‌گیرد. سایت Write Club نیز به‌زودی مرحله بعدی فعالیت خود را آغاز می‌کند.
«نویسا» برخلاف بسیاری دیگر از نشریات دیگر دانشگاه، رایگان نیست چراکه برای ارتقای کیفیت نشریه و داشتن یک نشریه فراتر از سطح نشریات دانشجویی معمولی، برخی هزینه‌ها اجتناب‌ناپذیر است و این قیمت پایین، تنها برای تأمین بخشی کوچک از هزینه‌های نشریه از شما دریافت می‌شود.
در پایان از الیاس براهویی‌نژاد، سردبیر، فائزه فتحی رستمی، دبیر تحریریه و تمامی استاد‌ان و نویسندگانی که در تولید نخستین شماره «نویسا» ما را یاری کرده‌اند، سپاسگزارم.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس