روز بدون خبر

روز بدون خبر

کوچک‌تر که بودم وقتی اخبار نگاه می‌کردم یا روزنامه‌ می‌خواندم، با خودم می‌گفتم:«اگر یک روز خبرها تمام شود، یا اگر روزی دیگر خبری برای اطلاع‌رسانی نباشد، اخبار و روزنامه چه‌ خواهند کرد؟» و شاید در ناخودآگاهم همیشه منتظر روزی بودم که مجری اخبار جلوی دوربین بگوید:«امروز دیگر خبری برای گفتن نداریم»، یا در آن روز، روزنامه‌ای منتشر نشود.

از آن روزها چند سالی گذشت، بزرگتر شدم و فهمیدم با این که فقط غیرممکن، غیرممکن است اما نبودن هیچ خبری در روز، آن‌هم در ایران غیرممکن است.

در ایران هر چیزی می‌تواند ارزش خبری داشته باشد چون علاوه بر اینکه در خاورمیانه واقع شده و خبرهای خاور‌ دور و خاور نزدیک تمامی ندارد، در خود ایران هم به‌رغم تلاش‌های شبانه‌روزی مسئولان، ایران بدون خبر نمی‌ماند.

اگر از خبرهای مربوط به حوادث طبیعی مثل زلزله و سیل و ریزش کوه فاکتور بگیریم، نمی‌توانیم از تأثیر بی‌توجهی مسئولان بر روند خرابی‌های پس از بحران فاکتور بگیریم.

اگر از خبرهای عادی درباره عملکرد اداره‌ها فاکتور بگیریم، نمی‌توانیم از فسادهای مالیاتی، اخلاقی و باندبازی‌ها فاکتور بگیریم. و این روند در هر زمینه‌ای وجود دارد.

اگر از خبرهای روز بخواهم برای شما بگویم ذهن همه ما به سمت زلزله کرمانشاه می‌رود؛ در گام اول هیچ آدمی در این اتفاق مقصر نیست اما نمی‌توانیم بگوییم در ساختن مسکن بی‌کیفیت برای قشر متوسط جامعه،‌ کم‌کاری در کمک‌رسانی به مصدومان و حتی بی‌توجهی به خانه‌های روستایی، قبل از زلزله، کسی مقصر نیست.

شاید باید تعریف‌های جدیدی از شورای شهر، شهردار و استاندار داشته باشیم.

همانطور که می‌دانید، ما ایرانی‌ها از تاریخ عبرت نمی‌گیریم؛ می‌دانیم مسئولان کاری برایمان نمی‌کنند و خودمان هم دست به انجام هیچ کاری نمی‌زنیم.

این اولین زلزله بزرگ در تاریخ ایران نیست؛ منجیل، رودبار، بم، آذربایجان و کرمانشاه زلزله آمد و خانه‌ها در برابر زلزله مقاومت نداشت و بر سر مردم فروریخت و تازه بعد از زلزله یادمان آمد باید آن‌ها را مقاوم می‌ساختیم. ایران فقط کرمانشاه، آذزبایجان، بم و رودبار نیست. این شهرها فقط قربانی زلزله‌‌ هستند.

همه ما می‌دانیم در هر نقطه‌ای از ایران، هر لحظه می‌تواند زلزله‌ای مهیب بیاید و ما هیچ‌کاری برای جلوگیری از این بحران انجام نمی‌دهیم. حتی بعضی از مسئولان به روند آن شتاب می‌دهند؛ ساختن مسکن مهر بی‌کیفیت که ۲۵۰ کشته داده و دادن مجوز برای ساخت برج روی گسل در تهران، تنها گوشه‌ای از این موردهاست.

اما نوسازی نکردن خانه‌ها تقصیر خودمان است البته دولت هم باید برای این موارد امکانات ویژه‌ای در اختیار شهروندان و روستاییان قرار دهد. پاسخ ندادن به اخطارهای شهرداری برای بعضی از پاساژهای تهران توسط ساکنانش دلیل حادثه پلاسکو می‌شود البته که دولت هم کوتاهی‌هایی داشته.

این تنها بخشی از اخبار چند روز ایران و مقصرانش بود؛ اگر از اختلاس ۵۰۰ میلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان، نابود شدن ابینه تاریخی میدان مشق تهران توسط موریانه‌ها، واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی، سرگردانی سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی و… بخواهم بگویم، شما هم متوجه می‌شوید که خود ایران به اندازه کل خاورمیانه خبر دارد و روز بدون خبر برای ایران غیرممکن است.

 

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس