موسیقی؛ شیوه دیگر اندیشیدن

موسیقی؛ شیوه دیگر اندیشیدن

«نغمه و وزن موسیقی تأثیر فوق‌العاده‌ای در روح انسان دارد، اگر «درست به‌کار رود» می‌تواند زیبایی را در رویاهای روح جایگزین کند.» زمانی که این جمله از افلاطون را خواندم مسائلی به ذهنم رسید، چیزهایی که خیلی وقت است ذهنم را مشغول کرده ‌است و آن «مقایسه موسیقی گذشتگان است با موسیقی امروز.»

شاید بسیاری از ما وقتی کنار بزرگترهایمان نشسته‌ایم و از رادیو یا تلویزیون آهنگی پخش می‌شود، شنیده باشیم که بگویند «ما هم آهنگ داشتیم، شما هم آهنگ دارید!» راست هم می‌گویند؛ چرا در گذشته موسیقی آنقدر ماندگار و اصیل بود؟ چرا آنقدر زیبا بود و به دل می‌نشست و بعد از سال‌ها فراموش نشده است اما حالا دیگر به آن شکل نیست؟ به قول استاد فرهاد بادپا، «موسیقی مثل مُسَکِّنِ موضعی شده است.» تاریخ مصرفش چندروز و نهایتا چند هفته است و بعد از آن از یادها می‌رود و مُسَکن جدیدی به بازار می‌آید.

به نظر می‌آید موسیقی دیگر «هویتش» را از دست داده است، دیگر آن اهداف والایی که «باخ» برای موسیقی نام می‌برد، اهدافی مثل «ترغیب ارواح جاودان و خدمت به مذهب»، در آن دیده نمی‌شود. موسیقی‌های کنونی گره‌ای به روح نمی‌خورد، قلب را تکان نمی‌دهد و انسان را در خود فرو نمی‌برد اما موسیقی قدیم، شاید به علت پیوندش با اشعار سنتی بود که اینچنین در دل‌ها می‌نشست و از یادها نمی‌رفت. همچنین نگاهی که حالا بسیاری از افراد در عرصه موسیقی دارند، نگاه «مادی» به این هنر است. فکر می‌کنم هنری مثل موسیقی را نمی‌توان با مادیات سنجید. نگاه اینچنینی به موسیقی باعث ضعف شدید آن و شکل‌گیری تفکراتی می‌شود که بسیار هم شیوع یافته است. مثلا اینکه «با پول می‌شود وارد این عرصه شد.» که متاسفانه همین عقاید باعث نابود شدن موسیقی می‌شود. در راستای همین مسئله، بسیاری از افراد بدون اینکه تحصیلات آکادمیک در این حوزه داشته باشند و به‌طور تئوری علم به آن را کسب کنند، وارد این عرصه می‌شوند و نتیجه می‌شود آنچه می‌بینیم! زیرا شناخت و درک کامل ریتم و مباحث علمی آن به قطعات موسیقی روح کاملی می‌بخشد و آن را گوش‌نوازتر می‌کند.

و در آخر هم باید به عامل دیگری اشاره کنم که سهم به‌سزایی در پس‌رفت اینچنینی موسیقی دارد، آن هم حکومت است. زمانی که حکومت از موسیقی فاخر حمایت نکند و توجهی به آن نداشته باشد، نتیحه می‌شود این! من به این جمله از کانت اعتقاد زیادی دارم که می‌گوید «موسیقی لذت‌بخش‌ترین هنرهاست ولی چیزی به ما نمی‌آموزد اما آنچه به فکر و روح آدمی غذا می‌دهد و آموزنده است، پیوند آن با شعر و شاعری است.»

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس