شهر در اشغال دست‌فروش‌ها

شهر در اشغال دست‌فروش‌ها

به سمت میدان تجریش که می­‌رفتم دست‌فروش‌ها بیشتر می‌شدند. از وسایل الکترونیکی تا لباس مردانه و زنانه؛ همه‌چیزی برای فروختن داشتند؛ آن‌قدر که اگر به مغازه هم برای خرید نمی‌رفتم، می‌توانستم بسیاری از چیزهای مورد نیازم را در همان خیابان­‌ها پیدا کنم. قسمت زیادی از عرض پیاده‌روها را همین‌ دست‌فروش‌ها اشغال کرده‌اند. بعضی‌هایشان چون پول ندارند مغازه‌ای حداقل اجاره کنند و بعضی‌ها هم از سر طمع دست به این کار می‌زنند. دست‌فروشی در خیابان ولی‌عصر می‌گوید:

من مغازه­‌ای در میدان خراسان دارم اما چون رفت و آمد در خیابان ولی‌عصر زیاد است و روزی ۲۰۰ – ۳۰۰ هزار تومان درآمد دارم و برای همین شب‌ها به این خیابان برای دست‌فروشی می­آیم.

اما آن‌های دیگر ناچارند از این کار. پولی ندارند که برای اجاره و مالیات و سرمایه و … بدهند. زمانی این شغل فقط در گوشه خیابان­‌ها به چشم می­‌خورد اما حالا به پارک‌ها، اتوبوس‌ها، متروها و… هم راه پیدا کرده است.

از نظر قانونی ۵۰ محل برای دست‌فروشی مجاز و ۴۸ محور ممنوع اعلام شده است. محورهای ممنوع شده شامل: میدان تجریش، فلکه دوم صادقیه، میدان ونک، خیابان دماوند، خیابان قزوین، خیابان امیرکبیر، بلوار تهرانسر و… می‌شود و محل‌های سازمان‌دهی شده برای دست‌فروشی: خیابان فرجام، میدان انقلاب، خیابان کمیل غربی، خیابان ۱۵ خرداد، خیابان آیت، میدان موج و… را شامل می‌شود.

مغازه‌دارها اما از همسایگی با این دست‌فروش‌ها راضی نیستند چراکه زمانی که مشتری می‌تواند کالا را با قیمت کمتر و با همان کیفیت مغازه از دست‌فروش‌ها بخرد، طبیعتا به مغازه کمتر می‌رود و­­ بازار مغازه‌دارها کساد می‌شود. چنان‌که در سال‌­های گذشته تحصّن عده­ای از مغازه‌دارها را در معابر شاهد بودیم که باعث درگیری شهرداری و مسئول اصناف برای حل این مشکل شد.

اعتراض مغازه‌داران به دست‌فروشی

اعتراض مغازه‌داران به دست‌فروشی

عده‌ای از شهروندان بی­‌نظمی و شلوغی ناشی از فعالیت دست‌فروش‌ها در بخش مرکزی شهر ­را پیامد عملکرد نادرست مدیران شهری می‌­دانند و ­از طرفی اقداماتی مثل جلوگیری از فعالیت، توقیف اموال و ­از همه مهم‌­تر تحقیر فرد برای حفظ شأن و­­ مقام شهر را منفور دانسته­‌اند.

حالا نتیجه چه می‌شود؟ چه باید کرد برای این نابسامانی­‌ها؟ شاید مسئله، عدم برنامه‌ریزی یا مدیریت نادرست و یا­­­ همان مشکل همیشگی بیکاری باشد. که شایسته است مسئولان در این خصوص چاره‌اندیشی کنند و سامانی به وضعیت دست‌فروش‌ها بدهند.

 

در همین رابطه بخوانید: به نام کتاب؛ به سود دلال

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس