گریز از فراموشی

معرفی کتاب هیچ‌چیز یادم نمی‌آید نورا افرون

اشاره: این مطلب به نویسندگی الیاس براهویی نژاد در ۴ آذر ۱۳۹۶ در روزنامه «همدلی» منتشر شده است و Write Club آن را بازنشر کرده است.

هرچه آدم پیرتر می‌شود چیزهای بیشتری از دست می‌دهد و از هر اتفاق، هر موفقیت، هر شکست، هر روز، فقط خاطره آن می‌ماند. حال چه می‌شود اگر همین خاطرات هم از بین بروند؟ چه می‌ماند؟ بی‌خاطره، روزهای سخت پیری تحمل‌ناپذیر می‌شود؛ برای کسی که دچار فراموشی می‌شود، «گذشته در حال محو شدن است و زمان حال غذابی دائمی». در این هنگام آخرین دستاویز، نوشتن است.
نورا افرون زنی است که سال‌ها روزنامه‌نگاری کرده، رمان نوشته، فیلم ساخته و شاید به‌خاطر همین پرکاری‌اش، دارد خاطره‌هایش را از دست می‌دهد. او برای نجات آخرین تکه‌های برجای‌مانده از حافظه‌اش، دست به کار می‌شود. افرون با زبانی ساده، گاه با طنزی شیرین، روایت‌هایی از زندگی‌اش را می‌نویسد و یک سال قبل از آن که در اثر بیماری لوسمی حاد (نوعی سرطان خون) بمیرد، با انتشار کتاب «هیچ‌چیز یادم نمی‌آید» (I Remember Nothing) ته‌مانده خاطرات هفتاد و یک‌ سال زندگی‌اش را برای همیشه ثبت می‌کند.
«هیچ‌چیز یادم نمی‌آید» یک زندگی‌نامه صرف نیست. نویسنده از خاطرات شخصی و کاری‌اش تا عقیده‌اش درباره سفیده تخم‌مرغ و تفلون و صاف بودن زمین را نوشته؛ پس نباید از خواندن «شش مرحله ایمیل فرستادن» یا فهرستی از چیزهایی که نویسنده دلتنگشان می‌شود یا فهرست دیگری از چیزهایی که دلتنگشان نمی‌شود، تعجب کنید. حتی می‌توانید طرز تهیه پن‌کیک پنیر ریکوتا را هم در این کتاب بخوانید. این به معنای آن نیست که با یک کتاب بی‌محتوا روبه‌رو هستید. افرون در همین داستان‌های به ظاهر ساده با موضوعات سطحی، به ظرافت، نکات تامل‌برانگیزی را می‌آورد؛در یکی از یادداشت‌های او با عنوان «بیست و سه موردی که بارها و بارها مردم را غافلگیر می‌کند» این نکات آمده است: «روزنامه‌نگاران بعضی از اوقات از خودشان داستان می‌سازند»، «سینماها هیچ‌گونه تاثیر سیاسی ندارند» و «حقیقت زندگی زناشویی دیگران را نمی‌توانید درک کنید، حقیقت زندگی زناشویی خودتان را هم» و… . همچنین در بخش‌هایی از کتاب هم به جایگاه زنان در روزنامه‌های قرن بیستم پرداخته می‌شود.
«هیچ‌چیز یادم نمی‌آید» شامل بیست و سه یادداشت است که زمانی که در مترو یا تاکسی حوصله‌تان سر رفته است و نیاز به یک سرگرمی دارید، بدجور به کارتان می‌آید. حتی شاید بعد از خواندن کتاب تصمیم گرفتید خاطره‌هایتان را بنویسید تا وقتی پیر شدید چیزی برای تعریف‌کردن داشته باشید. توصیه می‌کنم حتما این کار را بکنید، قبل از آنکه مثل نویسنده این کتاب، برای خریدن کتابی درباره آلزایمر به فروشگاه بروید درحالی که اسم کتاب را فراموش کرده‌اید.
در یکی از یادداشت‌های این کتاب می‌خوانیم:‌«چند روز پیش حس کردم دارم سرما می‌خورم. در نتیجه، تصمیم گرفتم سوپ جوجه بخورم تا از سرماخوردگی پیشگیری کنم. به هر حال، سرما خوردم. این اتفاق همیشه می‌افتد: حس می‌کنید دارید سرما می‌خورید. سوپ جوجه می‌خورید؛ اما با این حال باز هم سرما می‌خورید. پس شاید سوپ جوجه است که باعث سرماخوردگی می‌شود!»
کتاب «هیچ‌چیز یادم نمی‌آید» را «نشر ققنوس» با ترجمه سهیلا ایمانی در ۱۴۴ صفحه منتشر کرده است و می‌توانید آن را با قیمت ۹۵۰۰ تومان تهیه کنید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس